Ako si vybrať elektrický invalidný vozík?
Ak vy alebo váš blízky trpíte zníženou pohyblivosťou, potrebujete invalidný vozík, ale poisťovňa vám ho odmietla poskytnúť, môžete si ho zaobstarať sami. Poskytneme vám niekoľko základných rád, ako a prečo si vybrať ten najlepší invalidný vozík, ktorý vám vyhovuje.
Takzvaní poistenci majú nárok na invalidný vozík ako zdravotnú pomôcku raz za 5 rokov, ak majú príslušnú diagnózu a žiadosť od svojho ošetrujúceho lekára. Počas schvaľovacieho procesu môže revízny lekár zdravotnej poisťovne vašu žiadosť zamietnuť alebo vám prideliť iný ako predpísaný invalidný vozík.
Ako si vybrať elektrický invalidný vozík
Ak si vozík zaobstaráte sami, bude vás to niečo stáť, ale vyberiete si vozík, ktorý vám vyhovuje. Navyše sa nemusíte obávať, že vám ho poisťovňa z ničoho nič odoberie. Navyše nemusíte čakať na rozhodnutie poisťovne a môžete ho dostať takmer okamžite. Ako si vybrať pohodlný invalidný vozík?
Mechanické invalidné vozíky
Základný skladací vozík je kompaktný a ľahký, vhodný na príležitostné použitie. Športový vozík je vhodný aj do náročnejšieho terénu. Polohovateľný vozík je určený pre menej mobilných a imobilných pacientov, ktorým poskytuje oporu. Toaletný vozík je kombináciou invalidného vozíka a toalety a má špeciálne vedro pod sedadlom. Je vhodný pre starších a zdravotne postihnutých ľudí.
Elektrické invalidné vozíky
Elektrický invalidný vozík je poháňaný batériou a ovláda sa pákou. Dôležitý je jeho rozsah. Je určený najmä pre ľudí, ktorí nemôžu používať ruky na pohyb alebo ktorí ocenia, keď majú voľné ruky. Elektrické invalidné vozíky zvyčajne nie sú hradené zo zdravotného poistenia, preto si to overte. Majú vyššiu obstarávaciu cenu a hmotnosť, ktorá môže byť až 100 kg alebo viac.
Výber hmotnosti, nosnosti a rozmerov vozíka
Nosnosť invalidného vozíka zvoľte podľa telesnej hmotnosti používateľa. Jeho hmotnosť je tiež dôležitá pre ľahkú manipuláciu. Na prepravu sú vhodné skladacie invalidné vozíky s rýchlospojkou na odnímanie kolies. Pacienti, ktorí majú problémy s udržaním rovnováhy v sede, ocenia polohovateľné invalidné vozíky. Skontrolujte rozmery, aby ste sa uistili, že sa dostanete do výťahu.
Skontrolujte veľkosť a konštrukciu vankúša sedadla
Dôležitá je šírka sedáku. Medzi sedadlom a bedrami musí byť na každej strane 1 až 2 cm pre pohodlie a ľahkú manipuláciu. Skontrolujte aj hĺbku sedadla, t. j. vzdialenosť medzi operadlom a predným okrajom sedáka. Medzi sedadlom a kolennou jamkou by malo byť 5 cm. Dôležitý je aj uhol sedadla, ťažisko, vzdialenosť medzi opierkami nôh a výška operadla, ktoré by nemalo presahovať spojenie lopatiek.
Kolesá invalidného vozíka
Môžete si vybrať medzi pneumatickými a plne bezúdržbovými kolesami. Plné kolesá sú vhodnejšie, ak vozík používate hlavne v interiéri a na krátke cesty, pretože nepružia a sú menej pohodlné pri pohybe v teréne. Na druhej strane, pneumatické kolesá sú vhodné najmä na použitie v teréne. Musíte však počítať s možnosťou, že sa rozbijú a prepichnú.